Liczniki odwiedzin

RSS
niedziela, 20 kwietnia 2008
Krótko o esperanto.
Image Hosted by ImageShack.us

Od najdawniejszych czasów ludzie z różnych narodów mieli kłopoty ze wzajemnym porozumiewaniem się,gdyż mówili odmiennymi językami. Esperanto to język międzynarodowy. Stworzył go lekarz i poliglota Ludwik Zamenhof (1859 - 1917. L. Zamenhof jest jednym z najbardziej znanych polaków. Pod pseudonimem "Dr Esperanto" wydał w Warszawie w 1887 r. podręcznik pt. "Język międzynarodowy". Ideą przewodnią Zamenhofa było opracowanie naturalnego języka, łatwego w kontaktach na całym świecie. Od jego pseudonimu przyjęło się tak właśnie nazywać nowy język, który odtąd coraz bardziej się rozpowszechniał i zdobywał wciąż nowych zwolenników. O esperanto i jego walorach wypowiadało się pozytywnie wielu uczonych i polityków. Wśród esperantystów są dyplomaci oraz laureaci nagród Nobla z różnych dziedzin. W pierwszym podręczniku Doktora Esperanto były 904 podstawowe słowa (rdzenie), z których utworzyć można było 15 tysięcy wyrazów. Obecnie jest znanych ponad 10 tysięcy rdzeni, z których powstać może aż 200 tysięcy słów. Internetowy kurs tego języka jest np. na stronie www.lernu.net

 

13:09, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 kwietnia 2008
Czy warto uczyć się esperanta?

Symbolem esperantystów jest zielona gwiazdka. Gwiazda od najdawniejszych czasów jest symbolem kierunku, wskazuje drogę. Jest ona koloru zielonego. Kolor zielony to kolor nadziei.

Esperanto jest neutralne. Nikt tu nie chce mieć wpływu na nikogo. Podstawowym celem, jaki stawiają sobie esperantyści, jest ułatwienie kontaktów między ludżmi różnych narodowości.

Esperanto to język sprawiedliwy! Co to znaczy? Jakikolwiek język narodowy (np. angielski, francuski, hiszpański lub niemiecki), gdyby stał się językiem światowym, byłby językiem niesprawiedliwym, niedemokratycznym. Faworyzowałby jednych a dyskryminował innych.

Czy zatem esperanto ma szanse? Trzeba tu jasno przyznać, że na razie ulega hegemonii ekonomicznej. Ale mimo to, rosnąca z roku na rok liczba uczących się tego języka na świecie pozwala mieć nadzieję, że ESPERANTO to język przyszłości.

16:49, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 kwietnia 2008
Esperanto? ESPERANTO !!!

Image Hosted by ImageShack.us

Esperanto to piękna idea języka pomostowego, który ma służyć ludziom na wszystkich kontynentach naszego globu.

W Radomiu funkcjonuje Klub Esperanto, skupiający esperantystów oraz sympatyków tego języka.

Spotkania klubowe odbywają się w Resursie Obywatelskiej przy ul. J.Malczewskiego 16

w każdy czwartek, w godz. 16.00 - 18.00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem języka międzynarodowego - demokratycznego!

 

 

20:28, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »