Liczniki odwiedzin

RSS
sobota, 30 marca 2013
Wielkanoc - Paskofesto.

Naszym wiernym internautom życzymy Świąt Wielkanocnych pełnych spokoju i radości, Świąt spędzonych w gronie rodzinnym, życzymy też optymizmu, energii i nadziei na wspaniałą przyszłość!

Karaj! Okaze de Paskofesto ni deziras al vi Di-benitan feston, sanon kaj ĉion la plej bonan!

esperanto.radom@op.pl

Ni atendas vian reagon, do skribu al ni!


 photo paskofesto_zps08505db2.jpg

15:38, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 marca 2013
Zalety esperanta.

Dzięki specyficznym cechom esperanta jest udowodnione, że przejście z tzw. pasywnej znajomości języka do jego aktywnej formy używania go w życiu codziennym jest bardzo łatwe. Esperanto jest językiem fonetycznym i (co ważne) językiem logicznym. Zadowolenie z tego, że możemy mówić po esperancku dotyka nas znacznie wcześniej w porównaniu do innych narodowych języków. To wszystko oznacza, że aby poznać ESPERANTO niezbędne są ćwiczenia językowe. Doskonałym sposobem na to jest w miarę systematyczne słuchanie modelowej wymowy esperanta w audycjach radiowych. Polecam tę formę doskonalenia esperanta.

ESPERANTO - ret-radio, będzie w tym przypadku bardzo pomocne.

esperanto.radom@op.pl

15:44, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 marca 2013
Ecoj de ESPERANTO.

Karaj! Dank' al la specifaj ecoj de Esperanto la transiro de pasiva kompreno al aktiva parolado estas pli facila. La lingvo estas fonetika kaj logika. La sukceso en parolado venas pli frue ol en aliaj lingvoj. Tio signifas, ke por bone lerni Esperanton necesas parolekzercoj. Bazo por parolekzercoj estas aŭdado de la lingvo. Helpas en tio la aŭdado de la "Esperanto retradio".

Ĉu vi samopinias? Skribu al mi:

esperanto.radom@op.pl

20:15, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 marca 2013
Temat 98 UK "Sprawiedliwa komunikacja"

Osoby posługujące się esperantem przeprowadzą w 2013 roku kampanię na rzecz językowej sprawiedliwości pod hasłem "Sprawiedliwa komunikacja", w powiązaniu z 98 Światowym Kongresem Esperanta, który odbędzie się w tym roku w prestiżowym Centrum Harpa w Rejkiawiku (Islandia) z udziałem (jak się szacuje) ok. 1000 uczestników z ponad 50 krajów.Będzie to jednocześnie główny temat kongresu. 125 lat od swego powstania, esperanto znajduje się obecnie wśród 100 najczęściej używanych języków, spośród 6800 języków używanych w mowie na całym świecie.Jest 30-tym najbardziej używanym językiem w Wikipedii spośród 285 języków.Esperanto jest używane wśród języków wybranych przez Google, Skype, Firefox, Ubuntu i Facebook.Google Translate (program tłumaczeniowy) dodał ostatnio ten język do swej prestiżowej listy 64 języków. Także dzisiejsze dotykowe telefony komórkowe są zdolne używać esperanta.

Więcej osób mówi po esperancku niż np. w języku islandzkim.Esperanto jest oficjalnie nauczane w 150 uniwersytetach i innych piacówkach szkolnictwa wyższego, oraz w 600 elementarnych i podstawowych szkołach w 28 krajach.Posiada bogatą literaturę skadającą się z ok. 50000 tytułów, z nowymi wydawnistwami ukazującymi się każdego tygodnia. Prócz audycji radiowych w formie podkastów z różnych krajów, istnieje 24-godzinna radiostacja o nazwie "Muzaiko", a także telewizja internetowa w Chinach.

Postęp esperanta był hamowany z powodu uprzedzeń, oraz z powodu niewiedzy i ignorowania faktów na ten temat.Hitler i Stalin prześladowali osoby mówiące esperantem.Obydwaj dyktatorzy zniknęli, a esperanto pozostało, rosło, ewoluowało i jest obecnie używane dla komunikacji międzynarodowej przez tysiące osób w ponad 100 krajach świata.Światowy Związek Esperantystów jest w konsultacyjnym partnerstwie z Unesco, posiada oficjalne stosunki z ONZ i także z Radą Europy. W komunikacji internetowej esperanto umożliwia neutralny i sprawiedliwy poziom dyskusji i porozumienie, popierając w ten sposób prawo do egzystencji języków mniejszości narodowych i języków tubylców, traktując wszystkie języki na równej bazie, oraz respektując kulturalną i językową różnorodność.

esperanto.radom@op.pl

20:41, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 marca 2013
Ekkonu Esperanton, poznaj ESPERANTO!

Dank' al la specifaj ecoj de Esperanto, la transiro de pasiva kompreno al aktiva parolado estas pli facila. La lingvo estas fonetika kaj logika. La sukceso en parolado venas pli frue ol en aliaj lingvoj. Tio tutcerte signifas, ke por bone eklerni ESPERANTON, necesas parolekzercoj. Bazo por parolekzercoj estas aŭdado de la lingvo en la Ret-Radio.

Dzięki szczególnym cechom ESPERANTA, jest znacznie łatwiej przejść do praktycznego używania tego języka. Esperanto jest językiem fonetycznym i co ważne - językiem logicznym. Znacznie wcześniej doświadczamy radości z faktu, że jesteśmy rozumiani w środowisku esperantystów. A takie doświadczenia dowodzą, że ćwiczenia językowe mogą być tego sukcesem. Doskonałą metodą jest słuchanie esperanto-języcznych audycji radiowych, które są dostępne w Internecie. Np. Esperanto-RetRadio.

21:27, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »