Liczniki odwiedzin

RSS
sobota, 31 marca 2012
Polski wynalazek.

Esperanto, nasz polski "wynalazek" (Warszawa, 26.07.1887). Język znany i używany w ponad 120 krajach świata, lecz słabo rozpowszechniony w Polsce "ojczyźnie ESPERANTA". My, radomscy użytkownicy tego wspaniałego języka staramy się na miarę naszych skromnych możliwości promować go w naszym mieście, lecz czy skutecznie? To już jest sprawa dyskusyjna. Zapraszamy do wymiany opinii i spostrzeżeń.

 

esperanto.radom@op.pl

17:43, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 marca 2012
Por vi, miaj amikoj!

23:49, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 marca 2012
Esperanto 125 jaraĝa.

Esperanto jam baldaŭ festos sian 125 jariĝon. Ni, esperantistoj el la E-klubo en Radom jam provas promocii nian karan Internacian Lingvon. La plej freŝan artikolon koncerne de nia loka E-agado en Radom vi povos legi sur la paĝoj:

Link

Viaj eventualaj komentoj bonvolu skribi al:

esperanto.radom@op.pl

22:12, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 marca 2012
Warto przeczytać w "Gazecie Wyborczej".

W "Gazecie Wyborczej" ukazał się interesujący artykuł o naszej lokalnej "Esperancji", lecz nie tylko. Polecam:

Link do portalu Gazety Wyborczej


18:30, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 marca 2012
Zapraszamy!

Już jutro, 19.03.2012 r. można poznać ESPERANTO! Język /międzynarodowy/, stosunkowo łatwy, ale przede wszystkim nasz, polski "wynalazek". Zapraszamy do COP, ul. A. Struga 1, godz. 11.oo  http://esperantoradom.blox.pl/

23:17, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 marca 2012
Hodiaŭa kunveno.

Nia hodiaŭa E-renkonto estis tre interesa kaj eble fruktodona. Imagu, ke post  nia renkonto ni havis la okazon kaj eblecon por iom babili kun la ĉefo de nia radoma teatro s-ro Z. Rybka kaj alia urba famulo W. Wolski. Nur kelkaj vortoj, sed ili havis la okazon por ekaŭdi, ke en nia urbo Radom estas uzata Esperanto, kaj ekzistas la E-grupo kiu uzas tiun "strangan" lingvon.

19:05, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
125 lat ESPERANTA!

W roku 2012 upłynie 125 lat od momentu narodzin esperanta – najmłodszego żywego języka na świecie. Esperanto jest neutralnym językiem międzynarodowym stworzonym na ziemiach polskich w 1887 roku przez dr. Ludwika Zamenhofa. Stosunkowo łatwo można się go nauczyć; jest on już powszechnie rozpoznawany na świecie i znajduje się często w oficjalnym użyciu.

Język ten, oprócz szerokiego wykorzystania w Internecie oraz m.in. w turystyce, posiada także sporą oryginalną literaturę. Funkcjonuje on również w teatrze, filmie i muzyce. Stacje radiowe w Brazylii, Chinach, na Kubie i w Watykanie regularnie nadają program w esperanto. W języku tym emituje swoje programy także chińska telewizja. Wiele esperanckich programów telewizyjnych i audycji radiowych jest dostępnych w Internecie.

Po krótkim okresie zaledwie 124 lat swojego istnienia, esperanto należy obecnie do 100 najpopularniejszych języków spośród 6800 wszystkich używanych na świecie. Znajduje się ono na 27. miejscu wśród języków o największej liczbie haseł – a tym samym najczęściej używanych – na Wikipedii. Opcja użycia języka esperanto jest dostępna w takich narzędziach informatycznych jak: wyszukiwarka Google, komunikator internetowy Skype, przeglądarka Firefox, systemy operacyjne oparte na bazie Ubuntu oraz portal społecznościowy Facebook.

Esperanto znajduje się w codziennym użyciu na całym świecie, również w najważniejszych regionach i krajach rozwijających się w Azji i Afryce. Światowy Związek Esperanta utrzymuje oficjalne stosunki z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Radą Europy. Wzrastający stopień użycia języka esperanto przejawia się nie tylko w emitowanych w tym języku programach chińskiej telewizji, lecz także w materiałach promocyjnych i anonsach opracowywanych przez brytyjskie konsorcjum British Telecom. Również rząd brytyjski zatrudnia tłumaczy języka esperanto.

Do osób posługujących się językiem esperanto od urodzenia należą m.in. mistrzyni świata w szachach Susan Polgár, obecny ambasador niemiecki w Rosji Ulrich Brandenburg oraz laureat Nagrody Nobla Daniel Bovet. Finansista George Soros nauczył się języka esperanto jako dziecko.

Esperanto staje się coraz bardziej popularne na świecie. Nowy obszerny serwis internetowy zawierający kursy i materiały do nauki języka – www.lernu.net notuje 125 000 wejść dziennie, zaś esperanckojęzyczna wersja Wikipedii osiąga 400 000 wejść w ciągu dnia.

13:17, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 marca 2012
125 lat esperanta.

22:07, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 marca 2012
Tago de virinoj.

Ĝuste la 8-an de marto okazis la vica nia E-kunveno. Kaj laŭ la kalendaro, nia kluba renkonto estis dediĉita al la monda festo, nome la Tago de virinoj. Kiel ĉiam, vizitis la klubejon  kiel ofte - la klubaninoj! Sur nia tablo, ĉe kiu ni renkontiĝis, troviĝis la dolĉaĵoj, kafo, teo kaj ankaŭ ŝaŭmvino! La klubestro, kiel ĉiam, preparis la porokazan programeron.

La renkontiĝo estis tre simpatia kaj fruktodona. Denove ni renkontiĝos en la venonta ĵaŭdo. Vizitu nin! Ĝuu la Esperanto-etoson!

esperanto.radom@op.pl

01:28, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 marca 2012
Esperanto w Radomiu.

Docierają do nas informacje, mówiące o tym, że nasz radomski "Klub ESPERANTO" zaliczany jest do najbardziej aktywnych grup promujących międzynarodowy język ESPERANTO w Polsce.  Jesteśmy wdzięczni za tak wysoką ocenę.  Faktem jest, że nasza lokalna społeczność esperancka jest mocno zaangażowana w tej materii. Świadczyć o tym może wysoka frekwencja na naszych cotygodniowych spotkaniach w "Resursie Obywatelskiej" (czwartki), oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych (poniedziałki). Biorą w nich udział osoby wybitnie zdeklarowane co do słuszności zawartych w koncepcji L. Zamenhofa, sprowadzającej się do tezy, że tylko język międzynarodowy (ESPERANTO) może rozwiązać odwieczny problem wieży Babel. My, radomscy użytkownicy esperanta jesteśmy o tym w pełni przekonani. Liczymy na Waszą reakcję. Proszę pisać na adres:

esperanto.radom@op.pl

23:00, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »